O DYRYGENTCE

Zuzanna Falkowska urodziła się w 1988 roku. Jest kompozytorką, dyrygentką, aranżerką, autorką muzyki do spektakli teatralnych, inicjatorką widowisk teatralno-muzycznych zrzeszających młodych twórców i wykonawców, pedagogiem, instruktorem teatralnym, wiolonczelistką, gra na fortepianie i śpiewa.

Edukację muzyczną rozpoczęła już w wieku 3 lat. Jako dziecko rozwijała słuch muzyczny pod okiem znakomitej pedagog Urszuli Smoczyńskiej, dzięki której uczestniczyła w audycjach muzycznych popularnego programu telewizyjnego „Domowe Przedszkole”. Wielokrotnie brała też udział w nagraniach audycji dla Polskiego Radia.

W latach 1995-2007 była uczennicą Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie, gdzie jej instrumentem głównym była wiolonczela. Dyplom uzyskała w klasie prof. Andrzeja Zielińskiego i prof. Magdaleny Rostworowskiej. W tym samym czasie uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, wielokrotnie w klasie wybitnego wiolonczelisty Tomasza Strahla. Podczas letnich kursów muzycznych miała okazję grać w orkiestrach prowadzonych przez takich dyrygentów jak Łukasz Borowicz, Ernst von Marschall, Czesław Grabowski czy Marek Szwarc. Jako chórzystka współpracowała m.in. z Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Krzysztofem Kusielem-Morozem oraz Kaiem Bumannem.

W latach 2007-2012 Zuzanna Falkowska była studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (UMFC) na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca w klasie dyrygentury prof. Ryszarda Zimaka. W 2010 roku otrzymała dyplom licencjata na specjalności Prowadzenie Zespołów Muzycznych, a następnie w roku 2012 dyplom magisterski na specjalności Dyrygentura Chóralna. Trzykrotnie była nagrodzona Stypendium Rektora dla najlepszych studentów UMFC. Wyróżniała się zapałem do tworzenia niecodziennych projektów artystycznych, co zaowocowało dwoma, znacznie różniącymi się od ogólnie przyjętych standardów, dyplomami (licencjackim i magisterskim). Podczas koncertu dyplomowego licencjackiego Zuzanna Falkowska zadyrygowała własną kompozycją „Missa Papae Joanni Paulo II”, którą wykonał założony przez nią żeński zespół wokalny „Cantemus”. Natomiast w ramach dyplomu magisterskiego zorganizowała muzyczny spektakl teatralny oparty na sztuce Macieja Wojtyszko „Pożarcie Królewny Bluetki”. Muzykę do przedstawienia skomponowała wraz z przyjacielem Janem Stokłosą. Obsada złożona była z blisko 80 osób: aktorów-solistów, chóru mieszanego, orkiestry oraz realizatorów. Premiera spektaklu odbyła się w marcu 2012 roku w teatrze Collegium Nobilium przy Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Zainteresowanie Zuzanny Falkowskiej teatrem sięga 2002 roku, gdy zaczęła uczęszczać na zajęcia teatralne do Ogniska Teatralnego „U Machulskich”. W 2007 roku otrzymała dyplom instruktora teatralnego, od tamtej pory aż do dziś prowadzi zajęcia teatralno-muzyczne z dziećmi i młodzieżą. Nieprzerwanie od 2003 roku jest zaangażowana w działania artystyczne podczas kolejnych edycji Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK.

 

Co więcej, od 2007 roku Zuzanna Falkowska gra w założonym wraz z koleżankami ze szkoły kwartecie smyczkowym „Smooth Quartet” oraz współpracuje na stałe z chórem żeńskim „Laudate Dominum” jako chórzystka i asystentka dyrygenta. W latach 2011 i 2012 śpiewała w chórze Warszawskiej Opery Kameralnej, z którym w 2011 roku uczestniczyła w Festiwalu Mozartowskim w Warszawie, wykonując partie chóralne Requiem d-moll oraz Wielkiej Mszy c-moll W. A. Mozarta.

W październiku 2012 roku Zuzanna Falkowska rozpoczęła pracę jako dyrygent z następującymi zespołami: chórem „Epifania” działającym przy parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie, Warszawskim Chórem Polonia im. I. J. Paderewskiego oraz chórem młodzieży z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Ważniejsze kompozycje:

 • 2012 „Mass of Joy” for SATB choir and Strings
 • 2012 muzyka do 2 płyt z nagraniami audio-bajek braci Grimm (m.in. „Królowa Śniegu” i „Dziewczynka z zapałkami”)
 • 2011-2012 „Pożarcie Królewny Bluetki” – piosenki do sztuki Macieja Wojtyszko na solistów, chór i orkiestrę.
 • 2007 muzyka do „Klątwy” St. Wyspiańskiego
 • 2006 „Anioł” – pieśni na fortepian z głosem do słów Adama Mickiewicza, (2012 – aranżacja na głos solowy, chór, fortepian oraz zespół smyczkowy)
 • 2002-2009 „Missa Papae Joanni Paulo II” na chór żeński a cappella

Ważniejsze projekty muzyczne i teatralne: 

 • 2012 “Święta w Prezencie” – premiera: 20 grudnia 2012 roku, autorski koncert-widowisko Zuzanny Falkowskiej, zorganizowany w ramach współpracy studentów i absolwentów  UMFC w Warszawie oraz zaproszonych gości z innych uczelni artystycznych. Koncert składał się z piosenek na tematy świąteczne (skomponowane przez Zuzię Falkowską i Janka Stokłosę) oraz scen aktorskich wprowadzających w zagadnienia związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Przedstawienie połączone było z akcją charytatywną, z której dochód został przeznaczony na dzieci z potrzebujących rodzin.
 • 2012 “BAJKI” – 2 płyty audio-bajek z opowiadaniami braci Grimm (m.in. “Królowa Śniegu”, “Dziewczynka z zapałkami”) z muzyką Zuzanny Falkowskiej, zrealizowane dla firmy “Dr Gerard” i wydane w nakładzie 100 000 egzemplarzy.
 • 2012 “Pożarcie królewny Bluetki” – spektakl zrealizowany w ramach koncertu dyplomowego na kierunku dyrygentura chóralna, z autorską muzyką Zuzanny Falkowskiej na solistów – aktorów, chór mieszany i orkiestrę.
 • 2012 “Walentyna” – spektakl prezentowany podczas 4. edycji “Wyłącz system”, opracowanie muzyczne, przygotowanie prowadzenie chóru (w spektaklu uczestniczył Warszawski Chór Żeński “Harfa”).
 • 2012 “Kredyt zaufania” – stand-up według scenariusza Anety Wróbel-Wyjtyszko, w wykonaniu Izy Kały z autorskim akompaniamentem Zuzanny Falkowskiej na wiolonczelę solo.
 • 2011 “Koncertowo” – widowisko teatralno-muzyczne dla dzieci, zainicjowane i realizowane przez Zuzannę Falkowską, mające na celu pobudzenie współpracy między studentami warszawskich uczelni artystycznych. Koncert na blisko 90 wykonawców i realizatorów odbył się 12 czerwca w sali koncertowej UMFC.
 • 2012 “Wielkanoc” – etiuda filmowa studentów Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie z muzyką Zuzanny Falkowskiej.
 • 2008 “Bambuko” – spektakl na podstawie sztuki Macieja Wojtyszko w reżyserii Wojciecha Farugi z muzyką Zuzanny Falkowskiej, zrealizowany przez młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich” i Niemiecko-Polskie Stowarzysenie Kulturalne „Podium”. Premiera: sierpień 2008, Bergisch Gladbach, Niemcy.
 • 2007 „Pomieszanie z poplątaniem”  – spektakl na podstawie sztuki Macieja Wojtyszko w reżyserii Wojciecha Farugi z muzyką Zuzanny Falkowskiej, zrealizowany przez młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich” i Niemiecko-Polskie Stowarzysenie Kulturalne „Podium”. Premiera: wrzesień 2007, Bergisch Gladbach, Niemcy.