O nas

ONASChór EPIFANIA powstał w 1991 r.

Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był Wiesław Jeleń. Obecnie chórem dyryguje Zuzanna Falkowska.

Chór tworzą ludzie młodzi, głównie studenci i absolwenci warszawskich szkół i uczelni. Choć w życiu zawodowym każdy z nich objął inny kurs – są wśród nich fizycy, matematycy, biolodzy, pedagodzy, historycy, geolodzy, ekonomiści, lekarze, informatycy, etc. – to łączy ich pasja śpiewania. Wspólnego śpiewania!  Od 2002 roku Epifania działa przy parafii Miłosierdzia Bożego przy ulicy Ateńskiej 12 w Warszawie – wcześniej śpiewali w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, również na warszawskiej Saskiej Kępie.

Epifania była jednym z chórów, które w 1994 r. utworzyły Federację CAECILIANUM – ogólnopolską organizację skupiającą chóry kościelne. Wraz z innymi zespołami zrzeszonymi w warszawskim oddziale Caecilianum uczestniczą w życiu Archidiecezji Warszawskiej, zapewniając oprawę liturgiczną ważnych wydarzeń, takich jak pielgrzymki Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski – śpiewali podczas Mszy świętych na placu Piłsudskiego w 1999 r. i w 2006 r.

Epifanię można usłyszeć także poza stolicą – odwiedzili różne miejsca w kraju i za granicą, biorąc udział w konkursach i przeglądach chóralnych. Najważniejsze z ich ostatnich osiągnięć to:

2007 r. – I miejsce oraz wyróżnienie na Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach,
2008 r. – dwa srebrne dyplomy na III Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Musica Sacra” w Bratysławie (Słowacja),
2008 r. – złoty dyplom i GRAND PRIX na III Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica” w Gnieźnie,
2009 r. – dwa srebrne dyplomy na V Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” w Bielsku Białej,
2013 r. – I miejsce na IX Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej w Żorach,

2014 r. – II miejsce na  III Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim.

Wydają również płyty. Najważniejszą z nich jest oratorium Stabat Mater A. Dvořáka, nagrane w 2006 roku dla uczczenia pierwszej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II – wykonali je wraz z Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym, orkiestrą Sinfonia Nova i solistami, pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego.

Chór Epifania współpracował także z:
– kameralną orkiestrą Concentus Pro Arte, którą dyrygował prof. Włodzimierz Porczyński,
– zespołem muzyki dawnej Il Tempo kierowanym przez Agatę Sapiechę,
– solistami Teatru Wielkiego i Opery Kameralnej,
– orkiestrą Sinfonia Viva kierowaną przez Tomasza Radziwonowicza,
– orkiestrą kameralną Sinfonietta Saska
i innymi.

W 2009 r. Chór Epifania został odznaczony przez Federację Caecilianum medalem Gloriam Dei Cantare za całokształt dokonań artystycznych.